Czym są i gdzie stosuje się ssawki gumowe?
W wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych niezbędne są rozmaite elementy wykonane z materiałów o bardzo dużej elastyczności. Okażą się one konieczne m.in. do tłumienia powstających wibracji i drgań, które mogą być za ich sprawą zamienione w energię cieplną, a także do uszczelniania połączeń między wszelkiego typu powierzchniami od rurociągów po pokrywy i włazy. Wyroby gumowe są też potrzebne w miejscach, gdzie korzysta się z cieczy lub gazów np. sprężonego powietrza. Przekonajmy się, jakie detale sprawdzą się w takim przypadku.
W jaki sposób wykorzystuje się sprężone powietrze w urządzeniach przemysłowych?
Sprężone powietrze jest wykorzystywane w przemyśle na wiele sposobów. Używa się go m.in. do napędu maszyn i urządzeń pneumatycznych, a także stosuje do przedmuchiwania oraz czyszczenia rozmaitych materiałów czy elementów roboczych. Bardzo często jest ono również stosowane w instalacjach transportu wewnętrznego. Może służyć zarówno do przemieszczania materiałów sypkich, jak i różnych elementów o gładkich i jednolitych powierzchniach. W takich przypadkach w grę wchodzi wytworzenie znacznego podciśnienia, które będzie w stanie zrównoważyć masę konkretnego ładunku. By połączenie między maszyną, a danym przedmiotem było szczelne, należy zamontować elastyczne ssawki zrobione z gumy odpornej na występujące w danym miejscu czynniki. Poza ścieraniem się może to być m.in. wysoka temperatura.
Co trzeba wiedzieć o stosowaniu ssawek?
Ssawki są elementem łączącym powierzchnię transportowanego ładunku z używaną w tym celu maszyną. Są one osadzane na wylotach przewodów podciśnieniowych, a ich zakończenie ma zwykle kształt kielichowy, co ułatwia dobre doleganie do płaszczyzny. Jest to możliwe dzięki wysokiej elastyczności połączonej z odpornością na deformację. Ze ssawek korzysta się m.in. przy przemieszczaniu wielkopowierzchniowych tafli, płyt i arkuszy rozmaitych materiałów od blachy po szkło. Są użyteczne także w przypadku opakowań wszelkiego typu, a także wszelkich wyrobów o gładkich powierzchniach.