Jak często wkładki sprzęgłowe ulegają zużyciu?
Wkładki sprzęgłowe są jednym z najważniejszych elementów budujących sprzęgła podatne. Ten rodzaj sprzęgieł wykorzystywany jest w maszynach przemysłowych narażonych na duże i gwałtowne przeciążenia. Dzięki nim sprzęt jest chroniony przed uszkodzeniem przez niekorzystne warunki pracy. Sprzęgła podatne wykorzystywane są również w celu zapobiegania przemieszczenia drgań. Ze względu na swoje funkcje często nazywane są sprzęgłami bezpieczeństwa.
Jak często konieczna jest wymiana wkładek sprzęgłowych?
Dzięki wkładce sprzęgłowej pozostałe elementy napędu są chronione przed uszkodzeniem. Element wykonany z gumy przejmuje na siebie całe obciążenie, co sprawia, że sam w sobie również jest mocno eksploatowany i narażony na szybkie zużycie. Dobrej jakości wkładki sprzęgłowe produkowane są z gumy kwasoodpornej, olejoodpornej lub wytrzymującej skrajne temperatury. Powinny charakteryzować się wytrzymałością na ściskanie i elastycznością.
Tak naprawdę nie da się określić, jak często wkładki sprzęgłowe ulegają zużyciu. Wiele zależy od rodzaju sprzętu, w którym znajduje się dane sprzęgło, poziomu jego eksploatacji, mocy przeciążeń i wielu innych. Jeżeli sprzęgło podatne wyposażone jest w wysokiej jakości wkładkę sprzęgłową, wykonaną z trwałej gumy, to z pewnością będzie w stanie posłużyć przez dłuższy czas. Decydując się na wkładkę z gumy wątpliwej jakości, należy mieć na uwadze, że może ona ulec zniszczeniu w bardzo krótkim czasie. To z kolei może nawet doprowadzić do awarii sprzętu ciężkiego i przestoju w pracy.
Wkładki sprzęgłowe mogą przyjmować różne wymiary, dzięki czemu można idealnie dopasować je do sprzęgła znajdującego się w danej maszynie. Zastosowanie wkładek ma także spory wpływ na łagodzenie wszelkich obciążeń dynamicznych, kompensację błędów osi oraz równoległości wałów.