Jak przebiega proces produkcji gumowych uszczelek?
Prawidłowe funkcjonowanie maszyn, urządzeń oraz pojazdów, a także rozmaitych instalacji przemysłowych czy systemów przesyłowych wymaga zwykle sięgania po odpowiednie do konkretnego zastosowania uszczelnienia. Wśród dostępnych rozwiązań technicznych używanych do zabezpieczania różnych komponentów szczególnym powodzeniem cieszą się uszczelki gumowe. Produkcją wyrobów tego rodzaju zajmuje się firma Pionier Jawor, która specjalizuje się również w dostarczaniu wyrobów z silikonu i granulatu gumowego, w tym m.in. tkanin powlekanych, sprzęgieł podatnych i części do pomp czy zderzaków. Przekonajmy się, w jaki sposób powstają uszczelki i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.
W jaki sposób powstają wyroby z gumy?
Guma naturalna powstaje przez połączenie kauczuku naturalnego z siarką, które są podgrzewane do wysokiej temperatury wynoszącej około 150–200°C. Powoduje to usieciowanie struktury materiału przez powstanie łańcuchów polimerów przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do częściowego przemieszczania się ich względem siebie, przez co zyskują one potrzebną sprężystość, która pozwala na powrót do wcześniejszego kształtu po zdziałaniu siły zewnętrznej. Dla uzyskania elementów o skomplikowanej geometrii używane są specjalne podgrzewane formy, do których wprowadza się mieszankę wzbogaconą o przeciwutleniacze, wypełniacze oraz rozmaite barwniki.
Jak produkuje się uszczelki gumowe?
W przypadku uszczelek o złożonym kształcie stosowany jest proces wulkanizacji następujący w odpowiednio ukształtowanych formach. Tam, gdzie potrzebne są uszczelki płaskie, w grę wchodzi wycinanie odpowiedniej płyty, której w ten sposób nadaje się konieczną geometrię. Rodzaj uszczelnienia jest uzależniony od tego, z jakimi obciążeniami będzie ono pracowało. W instalacjach wysokociśnieniowych na ogół używane są raczej uszczelki płaskie. Tam, gdzie ważne jest dopasowanie uszczelnienia do nietypowo ukształtowanego miejsca, częściej sięga się po uszczelki gumowe, chroniące np. przed wodą lub zanieczyszczeniami stałymi.