Jak redukować drgania przy pomocy amortyzatorów gumowych?
Historia gumy sięga 1839 roku, wtedy bowiem Amerykanin Charles N. Goodyear, otrzymał ją dzięki wulkanizacji kauczuku na zimno za pomocą siarki. Od tego czasu stała się niezwykle popularnym materiałem wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu.
Przyczyniły się do tego jej właściwości, wśród których z pewnością należy wymienić dużą elastyczność, a tym samym wytrzymałość na odkształcenia, a także odporność na działanie czynników chemicznych. Jej cechy można dodatkowo modyfikować dzięki odpowiedniemu doborowi składników, co czyni z niej materiał przeznaczony do wszechstronnych zastosowań. Szczególnie chętnie stosowana jest w przemyśle maszynowym, gdzie służy do budowy różnego typu urządzeń.
Praca niemalże każdej maszyny wiąże się z drganiami i wibracjami. Nie jest to zjawisko pożądane, ponieważ z jednej strony wpływa na szybsze zużywanie się elementów urządzenia, z drugiej zaś generuje uciążliwy hałas. W związku z tym producenci szukają rozwiązań, które wyeliminowałyby to zjawisko, co umożliwiłoby zdecydowanie bardziej komfortową pracę. Z pomocą przychodzą producenci wyrobów z gumy, którzy oferują liczne produkty z tego materiału, wśród których na szczególną uwagę zasługują gumowe amortyzatory.
Amortyzatory gumowe stosowane są przede wszystkim do produkcji maszyn. Dzięki temu, że pochłaniają energię kinetyczną, skutecznie redukują drgania, a tym samym wyciszają również hałasy. Zdecydowanie wpływa to na komfort pracy, sprawia bowiem, że jest ona bezpieczniejsza i cichsza. Wszyscy producenci urządzeń, którym zależy na tym, aby ich maszyny cechowała najwyższa jakość wynikająca m.in. ze zredukowanych do minimum drgań i wibracji, powinni więc do ich produkcji wykorzystać gumowe amortyzatory, które pozwolą na wyeliminowanie rezonansu.