Jaką funkcję pełnią wkładki sprzęgłowe?
W układach przenoszenia napędu niezbędne są elementy, które umożliwią jego załączenie oraz rozłączenie, a także zabezpieczą urządzenie przed możliwymi przeciążeniami. W tym celu stosowane są różne odmiany sprzęgieł. W maszynach przemysłowych i elementach roboczych wielu urządzeń korzysta się ze sprzęgieł kłowych nazywanych również palcowymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że do swego właściwego działania potrzebują specjalnych wyrobów gumowych w postaci wkładek sprzęgłowych. Przekonajmy się, czym charakteryzują się konstrukcje sprzęgieł palcowych i sprawdźmy, czym wyróżniają się stosowane w nich wkładki.
Co trzeba wiedzieć o sprzęgłach kłowych?
Sprzęgła kłowe są zaliczane do sprzęgieł samonastawnych i podatnych. Oznacza to, że mogą one być stosowane w sytuacji, gdy współpracujące ze sobą elementy nie zapewniają pełnej osiowości, a także wówczas, kiedy ulega ona zmianie w trakcie działania urządzenia. Jednocześnie ich elementy ulegają pewnemu odkształceniu, kompensując powstające przeciążenia podczas załączania napędu oraz te, które wynikają z występujących drgań i wibracji. Sprzęgła kłowe składają się z dwóch tarcz, na których znajdują się wypusty w postaci kłów oraz nacięcia. Łączą się one ze sobą czołowo, dzięki zazębianiu kłów na obu tarczach. Za prawidłowe ustawienie tarcz względem siebie odpowiada tuleja środkująca.
Dlaczego wkładki sprzęgłowe są konieczne?
W przypadku sprzęgieł kłowych zazębienie tarcz oznacza powstanie wysokiego przeciążenia, którego wartość jest uzależniona od generowanego w układzie momentu napędowego. Ponieważ może ono spowodować uszkodzenie złączanych ze sobą elementów, konieczny jest materiał, który będzie je w stanie wytłumić. W tym celu w sprzęgłach palcowych montuje się wkładki sprzęgłowe, które znajdując się między kłami, są w stanie przejąć pojawiające się siły i doprowadzić do zamiany ich energii na ciepło rozchodzące się w strukturze wewnętrznej używanego elastomeru.