Jakie siły oddziałują na statory do pomp?
Statory do pomp są zespołem nieruchomych elementów w mechanizmie, który otacza wirujący wokół stałej osi wirnik. Znajdują zastosowanie nie tylko w pompach, ale także w dmuchawach, sprężarkach, turbinach i wentylatorach. Stator jest jednym z najważniejszych elementów budujących pompę śrubową. Jest ona wyposażana również w rotor oraz uszczelnienie mechaniczne. Dzięki tym trzem elementom możliwe jest przetłaczanie różnych cieczy.
Na jakie siły narażone są statory do pomp?
Jak wspominano, budowa pomp śrubowych jest niezwykle prosta. Rotor zbudowany jest ze stali nierdzewnej lub hartowanej, ma kształt nieco przypominający spiralę. Statory do pomp powstają ze sprężystego elastomeru, który ma zdolność do odwracalnej deformacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas pracy stator do pomp jest stale narażony na oddziaływanie sił mechanicznych. Stator musi być więc odporny na naprężenia rozciągające, ścinające lub ściskające. Dzięki temu, że ten element wykonany jest z trwałego i elastycznego materiału, pompy śrubowe mimo dużego obciążenia podczas pracy rzadko ulegają awarii.
Rotor umieszczony jest w statorze, co pozwala na stworzenie szczelnych łańcuchów, które kształtem przypominają plaster miodu. Po obróceniu się rotora wewnątrz statora łańcuch przesunie się bez zmian w pojemności lub kształcie. Dzięki temu ciecz może być transportowana z jednego końca do drugiego. Za pomocą pomp śrubowych mogą być ciecze niejednorodne, emulsyjne, a także płyny zawierające cząstki stałe.
Tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się powszechnie w przemyśle spożywczym do pompowania pulp owocowych, miodu, jogurtów, ketchupu i majonezu. Za ich pomocą dozuje się również produkty kosmetyczne jak płyny kosmetyczne, kremy czy olejki. Pompy śrubowe znajdują zastosowanie również w gorzelnictwie.