Przepusty gumowe – czym są, czemu służą i gdzie można je znaleźć?
Zgodnie z definicją przepust jest elementem o zazwyczaj okrągłym kształcie, który stanowi swego rodzaju bufor pomiędzy dwoma obszarami. Wykorzystuje się je w wielu różnych branżach i do odmiennych celów, od izolacji, poprzez ochronę przed tarciem i uszkodzeniem, aż po odporność na wibracje. Najczęściej jednak spotkać je można w branży elektrycznej. W przypadku przepustów gumowych, zwanych również kablowymi mowa o jednym głównym celu ich montażu – ochrona przepuszczanych kabli czy przewodów przed ostrymi krawędziami stosowanych obudów z metalu.
Gdzie najczęściej można spotkać się z przepustami gumowymi?
Dzięki przepustom gumowym przestrzeń, przez które przeprowadzane są przewody lub kable jest częściowo uszczelniona. Guma jest materiałem odpornym na wahania temperatur, a także charakteryzującym się dużą trwałością, dzięki czemu przepusty wykonane z gumy idealnie sprawdzają się nawet w trudniejszych warunkach. Decydując się na montaż przepustów gumowych, konieczne jest ich odpowiednie dopasowanie do otworu i panelu. Przepust powinien mieć taki sam rozmiar jak otwór w panelu, nie bez znaczenia jest również jego grubość.
Jak już wspomniano, z przepustami gumowymi można spotkać się przede wszystkim w różnego rodzaju instalacjach elektrycznych. Mogą mieć różne wymiary, a w przypadku niestandardowych prac możliwe jest zamówienie u producenta przepustów gumowych na wymiar. Dzięki przepustom gumowym wszystkie przewody oraz kable są chronione przed urazami wynikającymi z częstego uderzania, kontaktu z innymi przedmiotami czy tarcia o inne elementy. Dławice kablowe, bo tak też są nazywane, chronią przewody przed wyrwaniem z wnętrza urządzenia, a także przed uszkodzeniami wynikającymi ze zmęczenia materiału.
Te niepozorne, niewielkie elementy mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całej instalacji, stąd też ich duża popularność. Warto pamiętać, że przepusty gumowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, dlatego też warto kupować je od sprawdzonego producenta. To da gwarancję, że ten element będzie dobrze pełnił powierzone mu zadanie i ochroni kable przed zniszczeniem i awarią.