Zastosowanie gumy w produkcji odbojów
Guma to tworzywo o bardzo szerokim zastosowaniu. Trwałość, elastyczność, szczelność, wytrzymałość na zniszczenia mechaniczne i odporność na działanie czynników zewnętrznych sprawiają, że z gumy produkowanych jest wiele artykułów dla różnych branży. Stosowana jest ona m.in. w branży motoryzacyjnej, budowlanej, gazowniczej, rolniczej czy transportowej. Wykorzystuje się ją również do produkcji odbojów gumowych. Czym one są i do czego służą?
Odboje gumowe – czym są i jakie mają właściwości?
Odboje gumowe to elementy gumowe, które pochłaniają siłę uderzenia i po chwili wracają do pierwotnego stanu. Mają za zadanie chronić przed siłą uderzenia poszczególne elementy, przestrzeń i pracowników, jednocześnie rozkładając ją na odbojniku. Do produkcji odbojów zazwyczaj wykorzystywane są specjalistyczne mieszanki gumy, przez co wykazuje ona bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Dodatkowo guma jest elastyczna, nie przepuszcza wody, tłumi drgania, ma właściwości kwasoodporne i elektroizolacyjne oraz jest odporna na zróżnicowane warunki atmosferyczne: deszcz, wiatr czy promieniowanie UV. Odboje gumowe są również niesamowicie trwałe, więc mogą być intensywnie eksploatowane przez długi okres czasu. Występują w różnych grubościach, rozmiarach, formach i kształtach, dlatego można doskonale dopasować je do wybranych powierzchni.
Zastosowanie odbojów gumowych
Odboje gumowe znajdują swoje zastosowanie, jako skuteczne zabezpieczenie krawędzi stołów roboczych, elementów konstrukcyjnych budynków czy rantów maszyn. Dzięki właściwościom amortyzacyjnym gumy chroni się je w ten sposób przed ewentualnymi uderzeniami mechanicznymi. Odboje gumowe to również częsta forma zabezpieczenia ramp, najazdów, doków, naczep samochodowych, elementów konstrukcyjnych na stanowiskach przeładunkowych, w magazynach i na parkingach. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest stosowanie małych odbojów, zwanych również odbojnikami, do zabezpieczania mniejszych powierzchni, jak np. dom czy sklep. Amortyzują one m.in. siłę uderzeń drzwi, które podczas gwałtownego otwierania, bądź przeciągu nie uderzą w ścianę, lecz w wkręcony w podłogę odbojnik.
Powyższe przykłady pokazują, że wiele branż korzysta z dobrodziejstw gumy, zabezpieczając narażone na uszkodzenia powierzchnie i przedmioty odbojami gumowymi. W ten sposób można uniknąć trwałych uszkodzeń sprzętów, obić i zarysowań, a także drogich napraw.